Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1820-0079.012 .20mm Size, .30mm LOC, 4 Flute, Solid Carbide Miniature End Mill 1 pcs
$13.32 Original price was: $13.32.$4.44Current price is: $4.44.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Metric |
| Size | .20mm |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | .30mm |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Stub Length Square End Mill |
| Corner Radius | None |
| Model # | 1820-0079.012 |
| Application | Miniature diameter end milling |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1820 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D8.0 Indexable End Mill | Aluminum
$13.44Original price was: $13.44.$8.96Current price is: $8.96.Add to cartZCC AL-2E-D8.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D8.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting tool for aluminum at Amazon.com. Browse & …
-
ZCC AL-2E-D1.5 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.5 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.5 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.5 …
-
ZCC AL-2EL-D4.0 Indexable End Mill
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D4.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D4.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. AL-2EL-D4.0 YK30F J3 Company code ZCC – ZCC Cutting Tools NSM Standard number …
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.