Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1825-0433L130 1.10mm Size, 3.30mm LOC, 4 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$9.83 Original price was: $9.83.$3.28Current price is: $3.28.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Metric |
| Size | 1.10mm |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | 3.30mm |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Standard Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1825-0433L130 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1825 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R3.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R3.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals and …
-
ZCC AL-2B-R6.0 Indexable End Mill | Aluminum
$36.88Original price was: $36.88.$24.59Current price is: $24.59.Add to cartZCC AL-2B-R6.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R6.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on blade for cutting metal at Amazon.com. Free shipping on qualified …
-
ZCC AL-2B-R1.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R1.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R1.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D1.0 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.0 …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.