Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1825-0440L132 .044 Size, .132 LOC, 4 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$10.41 Original price was: $10.41.$3.47Current price is: $3.47.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Decimal |
| Size | .044" |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | .132" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Standard Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1825-0440L132 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1825 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R2.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R2.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R2.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0 is a high-performance end mill designed for general machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. End mill – AL series Starting values for cutting speed vc [m/min] Product Specifications: About …
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D10.0 Indexable End Mill | Aluminum
$29.81Original price was: $29.81.$19.87Current price is: $19.87.Add to cartZCC AL-2EL-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2EL-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.