Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1825-0450L135 .045 Size, .135 LOC, 4 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$10.41 Original price was: $10.41.$3.47Current price is: $3.47.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Decimal |
| Size | .045" |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | .135" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Standard Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1825-0450L135 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1825 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D10.0 Indexable End Mill
$23.27Original price was: $23.27.$15.51Current price is: $15.51.Add to cartZCC AL-2E-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. A End mill General machining of Al and Al alloys AL-2E Factory standard …
-
ZCC AL-2EL-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
-
ZCC AL-2B-R0.5S Indexable End Mill | Steel & More
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R0.5S – End Mill The ZCC AL-2B-R0.5S is a high-performance end mill designed for general machining of steel, stainless steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cut-off tools at Amazon.com. Free shipping on …
-
ZCC AL-2E-D1.5 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.5 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.5 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.5 …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.