Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1825-0480L144 .048 Size, .144 LOC, 4 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$10.41 Original price was: $10.41.$3.47Current price is: $3.47.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Decimal |
| Size | .048" |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | .144" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Standard Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1825-0480L144 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1825 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R6.0 Indexable End Mill | Aluminum
$36.88Original price was: $36.88.$24.59Current price is: $24.59.Add to cartZCC AL-2B-R6.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R6.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on blade for cutting metal at Amazon.com. Free shipping on qualified …
-
ZCC AL-2B-R5.0 Indexable End Mill | Aluminum
$25.68Original price was: $25.68.$17.12Current price is: $17.12.Add to cartZCC AL-2B-R5.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R5.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2EL-D4.0 Indexable End Mill
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D4.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D4.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. AL-2EL-D4.0 YK30F J3 Company code ZCC – ZCC Cutting Tools NSM Standard number …
-
ZCC AL-2E-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$7.20Original price was: $7.20.$4.80Current price is: $4.80.Add to cartZCC AL-2E-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. A End mill General machining of Al and Al alloys AL-2E Factory standard – …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.