Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1835-0591.089 1.50mm Size, 2.25mm LOC, 4 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$7.93 Original price was: $7.93.$2.64Current price is: $2.64.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Metric |
| Size | 1.50mm |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | 2.25mm |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 4 Flute Stub Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1835-0591.089 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1835 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D8.0 Indexable End Mill | Aluminum
$13.44Original price was: $13.44.$8.96Current price is: $8.96.Add to cartZCC AL-2E-D8.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D8.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting tool for aluminum at Amazon.com. Browse & …
-
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R2.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0 is a high-performance end mill designed for general machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. End mill – AL series Starting values for cutting speed vc [m/min] Product Specifications: About …
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D10.0 Indexable End Mill | Aluminum
$29.81Original price was: $29.81.$19.87Current price is: $19.87.Add to cartZCC AL-2EL-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2E-D16.0 Indexable End Mill | Aluminum
$79.18Original price was: $79.18.$52.79Current price is: $52.79.Add to cartZCC AL-2E-D16.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D16.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.