Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original THD89121 – S100 DRZ2060-06G, 20mm Drill Diameter Multi Point Drilling Holder, 3XD Drill Length Ratio, 1.250 Shank, DRZ MAGIC DRILL 1 pcs
$229.57 Original price was: $229.57.$76.52Current price is: $76.52.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Series | DRZ MAGIC DRILL |
| Drill Diameter X Length Ratio | 3XD |
| Maximum Depth of Cut | 2.625" |
| Shank Diameter | 1.250" |
| Drill Diameter | 20mm |
| Use Insert # | ZCMT06T204 |
| Overall Length | 5.61" |
| Coolant Use | Yes |
| Coolant Port | 1/8 NPT |
| Designation | S100 DRZ2060-06G |
| Flange Diameter | 1.26" |
| Length To Flange | 3.49" |
| Maximum Offset | +0.020 |
| Model # | THD89121 |
| No. of Inserts | 2 |
| Plug Type | GP-1N |
| Prop. 65 | Yes |
| Use Torx Key # | T-07 |
| Use Torx Screw # | SB-2260TR |
| Weight | 3 lbs. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T304-SL1 OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find TCMT-16T304 Carbide Drill Chamfer Insert at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC5525 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC5525 is a high-performance carbide insert designed for general machining of cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on steel cutter in Home Improvement on Amazon. Free shipping …
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.