Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original TJV00927 – CNMG432-MU CA6525, 80° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert 10 pcs
$56.16 Original price was: $56.16.$18.72Current price is: $18.72.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 80掳 Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | CNMG |
| Insert Size | 432 |
| Chipbreaker | MU |
| Grade | CA6525 |
| Insert IC | 1/2" |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.031" |
| Relief Angle | 0掳 |
| Coating | CVD |
| Model # | TJV00927 |
| ANSI | CNMG432-MU CA6525 |
| Designation | CNMG432-MU CA6525 |
| Insert # | CNMG432-MU |
| ISO | CNMG120408-MU CA6525 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.020 lbs. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals …
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.