Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original TLB06241 – DA1280M-GM PR1525 – 0.504 Indexable Carbide Single Point Drilling Insert for DRA Series 10 pcs
$556.08 Original price was: $556.08.$185.36Current price is: $185.36.
- Excellent Hole Accuracy due to S-curve reduces thrust force and controls vibration.
- The special chisel edge with S-curve reduces thrust force and controls vibration.
- The hole accuracy is improved by controlling drill deflection with a 20% thicker web compared with competitors.
- Fine Chip Breaking Even in Deep Hole Drilling Applications – Optimized chip thinning for stable chip evacuation
- Long Tool Life and Stable Machining of Various Workpieces
- MEGACOAT NANO grade PR1535 is used to machine various materials from steel to stainless steel
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Insert Size | 0.504" |
| Grade | PR1525 |
| Coating | PVD / MEGACOAT NANO |
| Series | DRA |
| Seat Size | 125 |
| Model # | TLB06241 |
| Designation | DA1280M-GM PR1525 |
| Insert # | DA1280M-GM |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| Page | 9923 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.