Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original TLC06291 – DA1380M-GM PR1535 – 0.543 Indexable Carbide Single Point Drilling Insert for DRA Series 10 pcs
$556.08 Original price was: $556.08.$185.36Current price is: $185.36.
- Excellent Hole Accuracy due to S-curve reduces thrust force and controls vibration.
- The special chisel edge with S-curve reduces thrust force and controls vibration.
- The hole accuracy is improved by controlling drill deflection with a 20% thicker web compared with competitors.
- Fine Chip Breaking Even in Deep Hole Drilling Applications – Optimized chip thinning for stable chip evacuation
- Long Tool Life and Stable Machining of Various Workpieces
- MEGACOAT NANO grade PR1535 is used to machine various materials from steel to stainless steel
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Insert Size | 0.543" |
| Grade | PR1535 |
| Coating | PVD / MEGACOAT NANO |
| Series | DRA |
| Seat Size | 135 |
| Model # | TLC06291 |
| Designation | DA1380M-GM PR1535 |
| Insert # | DA1380M-GM |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Page | 9923 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.012 lbs. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.