Recent Posts
Recent Comments
Mitutoyo 100% Original 1410A 0 – 1/4 Range, 0-100 Reading Dial Drop Indicator 1 pcs
$54.80 Original price was: $54.80.$18.27Current price is: $18.27.
- The hardened stainless steel construction and the carbide contact point make the indicators tough and durable.
- The design also lets you have microfine and error-free readings.
- The graduations marked are in contrast with the white dial face, and thus, they are easy to read.
- The bezel and the crystal are tightly assembled and an O-ring is introduced to prevent the entering of water, oil, or dust.
- The crystal efficiently resists water and chemicals.
- The AGD-standard compact dial indicators are the ideal tools for short-range applications.
- These indicators can easily be used in narrow and confined workspaces so that you get microfine readings while checking jigs and fixtures.
- You can make use of Mitutoyo s dial indicators when working with lathes, mills, CNC machines, etc.
- Mitutoyo s drop dial indicators are small-sized and easy to set up and come with a short measuring range of 0-1/4 inch.
- The indicators offer high precision as they comply with AGD regulations.
- 1411F dial indicators have a 0-50-0 reading and 0.001 inch graduation.
- The parts of the indicators are made of hardened stainless steel, and the contact point is made of carbide.
- The indicators come with a white dial face and a hard-coated scratch-free crystal.
| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Model # | 1410A |
| Measuring Range | 0 – 1/4" |
| Dial Reading | 0-100 |
| Graduation | .001" |
| Dial Color | White |
| Type | AGD |
| Dial Diameter | 1-3/8" |
| Prop. 65 | Yes |
| Reading | 0-100 |
| Stem Diameter | 3/8" |
| Style | Short Range |
| Travel Per Revolution | 0.100" |
| Travel Range | 0.250" |
| Type of Reading | Inch |
| Weight | 0.183 lbs. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC 125-150 Measuring Tool | Composites
$1,669.50Original price was: $1,669.50.$556.50Current price is: $556.50.Add to cartCNC 125-150 – Measuring Tool The CNC 125-150 is a high-performance measuring tool designed for general purpose of composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns on millions …
-
CNC 368-168 Measuring Tool | Steel, Titanium
$831.60Original price was: $831.60.$277.20Current price is: $277.20.Add to cartCNC 368-168 – Measuring Tool The CNC 368-168 is a high-performance measuring tool designed for general machining of steel, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find deals and low prices on cutting tool guide at Amazon.com. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
-
CNC 100-125 Measuring Tool | Aluminum, Copper, Composites
$1,537.20Original price was: $1,537.20.$512.40Current price is: $512.40.Add to cartCNC 100-125 – Measuring Tool The CNC 100-125 is a high-performance measuring tool designed for finish machining of aluminum, copper, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Cuts tool steels that are heat treated, eliminating costly annealing. Provides vastly increased speed and feed rates in cutting aluminum, copper, …
CNC 100-125 Measuring Tool | Aluminum, Copper, CompositesRead More
-
CNC 115-215 Measuring Tool
$151.20Original price was: $151.20.$50.40Current price is: $50.40.Add to cartCNC 115-215 – Measuring Tool The CNC 115-215 is a high-performance measuring tool designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns on …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.