Recent Posts
Recent Comments
Mitutoyo 100% Original 174-183A 2-Axis Digital Readout Counter 1 pcs
$269.20 Original price was: $269.20.$89.73Current price is: $89.73.
- 10X projection lens set.
- Work stage.
- Power cord.
- Halogen bulb.
- Tube fuse.
- Grounding wire.
- Allen wrench.
- Vinyl cover.
| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Model # | 174-183A |
| Type | Digital Readout Counters |
| Data Output | RS232 |
| No. of Axis | 2-Axis |
| Prop. 65 | Yes |
| Resolution | .00005",.0001",.0002",.0005" |
| Tool offsets | Stores datum points for 10 tools, eliminating need to re-zero after tool change. |
| Type of Reading | Inch/metric |
| Weight | 4 lbs. |
| Z Axis Length | 6" |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC 123-102 Measuring Tool | Steel, Hardened Steel
$342.30Original price was: $342.30.$114.10Current price is: $114.10.Add to cartCNC 123-102 – Measuring Tool The CNC 123-102 is a high-performance measuring tool designed for general machining of steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals and low prices on metal cutting …
-
CNC 115-215 Measuring Tool
$151.20Original price was: $151.20.$50.40Current price is: $50.40.Add to cartCNC 115-215 – Measuring Tool The CNC 115-215 is a high-performance measuring tool designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns on …
-
CNC 368-164 Measuring Tool | Steel, Titanium
$829.50Original price was: $829.50.$276.50Current price is: $276.50.Add to cartCNC 368-164 – Measuring Tool The CNC 368-164 is a high-performance measuring tool designed for general machining of steel, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns on …
-
CNC 368-166 Measuring Tool | Steel, Titanium
$909.30Original price was: $909.30.$303.10Current price is: $303.10.Add to cartCNC 368-166 – Measuring Tool The CNC 368-166 is a high-performance measuring tool designed for general machining of steel, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns on …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.