Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 5936130 – 25mm Shank, Face Grooving Holder, GX24-4E6 GX SERIES Inserts, Left Hand 1 pcs
$95.20 Original price was: $95.20.$47.60Current price is: $47.60.
- Good chip evacuation due to low head height.
- Face grooving.
- Screw clamping for insert.
- Low head height.
- Holders made of hardened tool steel.
- Holders supplied with T20 Torx® key.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Series | GX SERIES |
| Use Insert # | GX24-4E6 |
| Shank Height | 25mm |
| Shank Width | 25mm |
| Coolant Use | No |
| Insert Width | 0.236"-0.250" |
| Cutting Width | 0.236" |
| Shank | 25mm |
| Overall Length | 150mm |
| Maximum Depth of Cut | 0.472" |
| Hand | Left Hand |
| Minimum Diameter | 6.8898" |
| Maximum Diameter | 15.748" |
| Holder | G1111.2525L-6T12-168GX24 |
| Model # | 5936130 |
| Operation | Face Grooving |
| Prop. 65 | Yes |
| Use Screw # | FS2118 |
| Use Wrench # | T-20 |
| Weight | 1.585 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
Deskar MGEHL2020-2C Tool Holder | Steel & More
$7.86Original price was: $7.86.$3.93Current price is: $3.93.Add to cartDeskar MGEHL2020-2C – Tool Holder The Deskar MGEHL2020-2C is a high-performance tool holder designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Discover the MGEHL2020-2 MGEHL 2020-2 MGEHL2020 20*20*125mm Grooving Cutter Holder, designed for …
-
Deskar MGEHL1616-2C Tool Holder | Steel & More
$7.43Original price was: $7.43.$3.71Current price is: $3.71.Add to cartDeskar MGEHL1616-2C – Tool Holder The Deskar MGEHL1616-2C is a high-performance tool holder designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand …
-
Deskar MGHH320R-60 MGHH320R Tool Holder | Steel, Carbon Steel
$25.20Original price was: $25.20.$12.60Current price is: $12.60.Add to cartDeskar MGHH320R-60 MGHH320R – Tool Holder The Deskar MGHH320R-60 MGHH320R is a high-performance tool holder designed for general purpose of steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on multi cutting tool in Home Improvement …
Deskar MGHH320R-60 MGHH320R Tool Holder | Steel, Carbon SteelRead More
-
Deskar MGEHL2020-2 Tool Holder | Steel & More
$7.86Original price was: $7.86.$3.93Current price is: $3.93.Add to cartDeskar MGEHL2020-2 – Tool Holder The Deskar MGEHL2020-2 is a high-performance tool holder designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.