Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 5950338 – 25mm Shank, Face Grooving Holder, GX24-3E5 GX SERIES Inserts, Left Hand 1 pcs
$95.20 Original price was: $95.20.$47.60Current price is: $47.60.
- Good chip evacuation due to low head height.
- Face grooving.
- Screw clamping for insert.
- Low head height.
- Holders made of hardened tool steel.
- Holders supplied with T20 Torx® key.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Series | GX SERIES |
| Use Insert # | GX24-3E5 |
| Shank Height | 25mm |
| Shank Width | 25mm |
| Coolant Use | No |
| Insert Width | 0.197"-0.219" |
| Cutting Width | 0.197" |
| Shank | 25mm |
| Overall Length | 156mm |
| Maximum Depth of Cut | 0.984" |
| Hand | Left Hand |
| Minimum Diameter | 4.7244" |
| Maximum Diameter | 7.087" |
| Holder | G1111.2525L-5T25-120GX24 |
| Model # | 5950338 |
| Operation | Face Grooving |
| Prop. 65 | Yes |
| Use Screw # | FS2118 |
| Use Wrench # | T-20 |
| Weight | 1.552 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
Deskar MGEHL1616-2C Tool Holder | Steel & More
$7.43Original price was: $7.43.$3.71Current price is: $3.71.Add to cartDeskar MGEHL1616-2C – Tool Holder The Deskar MGEHL1616-2C is a high-performance tool holder designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand …
-
Deskar MGEHL2020-4C Tool Holder | Steel
$7.86Original price was: $7.86.$3.93Current price is: $3.93.Add to cartDeskar MGEHL2020-4C – Tool Holder The Deskar MGEHL2020-4C is a high-performance tool holder designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Catalog Deskar Catalog 2024 Deskar Catalog 2022 Deskar inserts Catalog 2024 A wide range of solutions …
-
Deskar CGBR2525M16 Tool Holder | Steel
$16.80Original price was: $16.80.$8.40Current price is: $8.40.Add to cartDeskar CGBR2525M16 – Tool Holder The Deskar CGBR2525M16 is a high-performance tool holder designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on …
-
Deskar MGEHL2525-3C Tool Holder | Steel, Stainless Steel
$10.48Original price was: $10.48.$5.24Current price is: $5.24.Add to cartDeskar MGEHL2525-3C – Tool Holder The Deskar MGEHL2525-3C is a high-performance tool holder designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. High-speed steel, carbide-tipped and solid carbide cutting tools. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal …
Deskar MGEHL2525-3C Tool Holder | Steel, Stainless SteelRead More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.