Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6024431 – 20mm Shank, Grooving Tool Holder / Monoblock, GX24 GX Series Inserts, Left Hand 1 pcs
$82.00 Original price was: $82.00.$41.00Current price is: $41.00.
- Well suited for automatic lathes and multi-spindle machines with bar feed.
- Ideally suited for small parts production and the bar turning industry.
- Good chip evacuation due to low head height.
- Stub length adds rigidity increasing tool life
- Cut-off / parting.
- Grooving.
- Stub length for added rigidity
- Screw clamping for insert.
- Low head height.
- Different cutting depths available.
- Radial grooving 0°.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Series | GX SERIES |
| Use Insert # | GX24 |
| Shank Height | 20mm |
| Shank Width | 20mm |
| Coolant Use | No |
| Insert Width | 0.079"-0.236" |
| Cutting Width | 0.079" |
| Shank | 20mm |
| Overall Length | 143.5mm |
| Maximum Depth of Cut | 0.236" |
| Hand | Left Hand |
| Holder | G1511.2020L-T6GX24 |
| Model # | 6024431 |
| Operation | Grooving, Parting, & Turning |
| Prop. 65 | Yes |
| Use Screw # | FS2118 |
| Use Wrench # | T-20 |
| Weight | 0.99 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
Deskar MGEHL2525-2C Tool Holder | Steel, Stainless Steel
$10.48Original price was: $10.48.$5.24Current price is: $5.24.Add to cartDeskar MGEHL2525-2C – Tool Holder The Deskar MGEHL2525-2C is a high-performance tool holder designed for high-speed machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on multi cutting tool in Home Improvement on Amazon. …
Deskar MGEHL2525-2C Tool Holder | Steel, Stainless SteelRead More
-
Deskar MGEHL1616-2C Tool Holder | Steel & More
$7.43Original price was: $7.43.$3.71Current price is: $3.71.Add to cartDeskar MGEHL1616-2C – Tool Holder The Deskar MGEHL1616-2C is a high-performance tool holder designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand …
-
Deskar MGHH320R-48 MGHH320R Tool Holder | Steel
$26.21Original price was: $26.21.$13.10Current price is: $13.10.Add to cartDeskar MGHH320R-48 MGHH320R – Tool Holder The Deskar MGHH320R-48 MGHH320R is a high-performance tool holder designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Buy MGHH 320R 48/60 grooving lathe cutter, DESKAR in INITIOCORP. Official website, delivery across …
-
Deskar MGEHL1616-2 Tool Holder
$7.43Original price was: $7.43.$3.71Current price is: $3.71.Add to cartDeskar MGEHL1616-2 – Tool Holder The Deskar MGEHL1616-2 is a high-performance tool holder designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand cutting 16x16mm Shank …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.