Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6423147 – SX-6E600N04-CF5 WSM33S, SX – Parting Carbide Parting / Grooving Insert, 0.236 Cutting Width 10 pcs
$99.20 Original price was: $99.20.$49.60Current price is: $49.60.
- The Walter Valenite SX parting system is a new tool technology for grooving and parting off on all types of lathes.
- These inserts provide lower storage costs thanks to the use of a cutting insert type in several tool variants.
- Obtain maximum tool life thanks to optimised self-clamping.
- Simple-to-operate self-clamping for fast replacement of cutting edges.
- Inserts can be used in F5055 slotting cutters.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | CF5 |
| Grade | WSM33S |
| Insert Radius | 0.016" |
| Coating | PVD / TiAlN+Al2O3+ZrCn |
| Insert Style & Size | SX-6E600N04 |
| Insert Cutting Width | 0.236" |
| Lead Angle Hand | NEUTRAL |
| Series | SX – Parting |
| Model # | 6423147 |
| Designation | SX-6E600N04-CF5 WSM33S |
| Insert # | SX-6E600N04-CF5 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 1 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.013 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide inserts tcmt at Amazon.com. Browse & …
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on steel cutter in Home Improvement on Amazon. Free shipping …
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.