Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6423148 – SX-6E600N04-CF5 WSM43S, SX – Parting Carbide Parting / Grooving Insert, 0.236 Cutting Width 10 pcs
$99.20 Original price was: $99.20.$49.60Current price is: $49.60.
- The Walter Valenite SX parting system is a new tool technology for grooving and parting off on all types of lathes.
- These inserts provide lower storage costs thanks to the use of a cutting insert type in several tool variants.
- Obtain maximum tool life thanks to optimised self-clamping.
- Simple-to-operate self-clamping for fast replacement of cutting edges.
- Inserts can be used in F5055 slotting cutters.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | CF5 |
| Grade | WSM43S |
| Insert Radius | 0.016" |
| Coating | PVD / TiAlN+Al2O3+ZrCn |
| Insert Style & Size | SX-6E600N04 |
| Insert Cutting Width | 0.236" |
| Lead Angle Hand | NEUTRAL |
| Series | SX – Parting |
| Model # | 6423148 |
| Designation | SX-6E600N04-CF5 WSM43S |
| Insert # | SX-6E600N04-CF5 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 1 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.009 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO0.75 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO0.75 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, aluminum, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find deals and low prices on measurement cutting tool at Amazon.com. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns …
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.