Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6427067 – SX-1E150N01-CE4 WSM33S, SX – Parting Carbide Parting / Grooving Insert, 0.059 Cutting Width 10 pcs
$72.44 Original price was: $72.44.$36.22Current price is: $36.22.
- The Walter Valenite SX parting system is a new tool technology for grooving and parting off on all types of lathes.
- These inserts provide lower storage costs thanks to the use of a cutting insert type in several tool variants.
- Obtain maximum tool life thanks to optimised self-clamping.
- Simple-to-operate self-clamping for fast replacement of cutting edges.
- Inserts can be used in F5055 slotting cutters.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | CE4 |
| Grade | WSM33S |
| Insert Radius | 0.004" |
| Coating | PVD / TiAlN+Al2O3+ZrCn |
| Insert Style & Size | SX-1E150N01 |
| Insert Cutting Width | 0.059" |
| Lead Angle Hand | NEUTRAL |
| Series | SX – Parting |
| Model # | 6427067 |
| Designation | SX-1E150N01-CE4 WSM33S |
| Insert # | SX-1E150N01-CE4 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 1 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.002 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on steel cutter in Home Improvement on Amazon. Free shipping …
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1315 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1315 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. …
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO1.25 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO1.25 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find Laydown Threading Insert: 16ER 1.25 ISO AC22A, Carbide at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.