Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6529742 – GX24-3E400N04-UA4 WKP13S, GX – Grooving Carbide Parting / Grooving Insert, 0.157 Cutting Width 10 pcs
$151.20 Original price was: $151.20.$75.60Current price is: $75.60.
- With three geometries and various holders, there are virtually no limits in terms of flexibility when parting off.
- These inserts offer high productivity due to a reliable machining process.
- The Tiger-tec© Silver PVD cutting tool materials guaranteed high-temperature resistance in conjunction with high toughness, particularly when parting off to the center.
- Walter s large parting off range ensures peak performance when grooving, groove-turning and parting off.
- Designed for deep grooving and large diameters.
- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high-speed applications.
- Large assortments, available in all standard geometry and width.
- The Walter Valenite GX grooving system is a new tool technology for grooving and parting off on all types of lathes.
- PVD-coated grade is the first choice for parting-off to center and interrupted cuts.
- CVD-coated grade for tough and demanding operations such as parting-off in stable conditions.
- Used to produce grooves and to cut-off (parting) pieces in a turning machine.
- Suitable for application on a wide range of workpiece materials from low carbon steel, alloy steel, austenitic stainless steel to tough-to-machine materials.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | UA4 |
| Grade | WKP13S |
| Insert Radius | 0.016" |
| Coating | CVD / TiCN+Al2O3+TiN |
| Insert Style & Size | GX24-3E400N04 |
| Insert Cutting Width | 0.157" |
| Lead Angle Hand | NEUTRAL |
| Series | GX – Grooving |
| Insert Length | 0.945" |
| Model # | 6529742 |
| Designation | GX24-3E400N04-UA4 WKP13S |
| Insert # | GX24-3E400N04-UA4 |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.011 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC5525 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC5525 is a high-performance carbide insert designed for general machining of cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)Read More
-
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO0.75 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO0.75 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, aluminum, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find deals and low prices on measurement cutting tool at Amazon.com. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns …
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide inserts tcmt at Amazon.com. Browse & …
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC2415 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC2415 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC2415 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC2415 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.