Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 6957494 – 25mm Shank, Grooving Tool Holder / Monoblock, GX24-3E5 GX Series Inserts, Right Hand 1 pcs
$131.60 Original price was: $131.60.$65.80Current price is: $65.80.
- Well suited for automatic lathes and multi-spindle machines with bar feed.
- Ideally suited for small parts production and the bar turning industry.
- Good chip evacuation due to low head height.
- TURNING
- COPYING / PROFILE TURNING
- CUT-OFF / PARTING
- PARTING
- Screw clamping for insert.
- Low head height.
- Different cutting depths available.
- Radial grooving 0°.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Series | GX SERIES |
| Use Insert # | GX24-3E5 |
| Shank Height | 25mm |
| Shank Width | 25mm |
| Coolant Use | Yes |
| Insert Width | 0.197"-0.219" |
| Cutting Width | 0.197" |
| Shank | 25mm |
| Overall Length | 125mm |
| Maximum Depth of Cut | 0.472" |
| Hand | Right Hand |
| Holder | G1011.2525R-5T12GX24-P |
| Model # | 6957494 |
| Operation | Grooving, Parting, & Turning |
| Prop. 65 | Yes |
| Use Screw # | FS2118 |
| Use Wrench # | T-20 |
| Weight | 1.199 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
Deskar MGHH320R-60 MGHH320R Tool Holder | Steel, Carbon Steel
$25.20Original price was: $25.20.$12.60Current price is: $12.60.Add to cartDeskar MGHH320R-60 MGHH320R – Tool Holder The Deskar MGHH320R-60 MGHH320R is a high-performance tool holder designed for general purpose of steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on multi cutting tool in Home Improvement …
Deskar MGHH320R-60 MGHH320R Tool Holder | Steel, Carbon SteelRead More
-
Deskar MGEHL2020-2 Tool Holder | Steel & More
$7.86Original price was: $7.86.$3.93Current price is: $3.93.Add to cartDeskar MGEHL2020-2 – Tool Holder The Deskar MGEHL2020-2 is a high-performance tool holder designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. External Groove and Turn Tool for MGMN 200 style Inserts Left hand …
-
Deskar MGHH420R-48 MGHH420R Tool Holder | Steel
$26.21Original price was: $26.21.$13.10Current price is: $13.10.Add to cartDeskar MGHH420R-48 MGHH420R – Tool Holder The Deskar MGHH420R-48 MGHH420R is a high-performance tool holder designed for general purpose of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 86° insert geometry provides optimal performance. Material processing: Steel Type of general-purpose lathe tool: For grooving Insert used: MGMN300 Type …
-
Deskar CGBR2525M16 Tool Holder | Steel
$16.80Original price was: $16.80.$8.40Current price is: $8.40.Add to cartDeskar CGBR2525M16 – Tool Holder The Deskar CGBR2525M16 is a high-performance tool holder designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Free shipping on …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.