Recent Posts
Recent Comments
Walter 100% Original 7046056 – GX16-3E500N25-RF8 WSM23S, GX – Grooving Carbide Parting / Grooving Insert, 0.197 Cutting Width 10 pcs
$200.00 Original price was: $200.00.$100.00Current price is: $100.00.
- With three geometries and various holders, there are virtually no limits in terms of flexibility when parting off.
- These inserts offer high productivity due to a reliable machining process.
- The Tiger-tec© Silver PVD cutting tool materials guaranteed high-temperature resistance in conjunction with high toughness, particularly when parting off to the center.
- Walter s large parting off range ensures peak performance when grooving, groove-turning and parting off.
- Designed for deep grooving and large diameters.
- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high-speed applications.
- Large assortments, available in all standard geometry and width.
- The Walter Valenite GX grooving system is a new tool technology for grooving and parting off on all types of lathes.
- PVD-coated grade is the first choice for parting-off to center and interrupted cuts.
- CVD-coated grade for tough and demanding operations such as parting-off in stable conditions.
- Used to produce grooves and to cut-off (parting) pieces in a turning machine.
- Suitable for application on a wide range of workpiece materials from low carbon steel, alloy steel, austenitic stainless steel to tough-to-machine materials.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | RF8 |
| Grade | WSM23S |
| Insert Radius | 0.098" |
| Coating | PVD / TiAlN+Al2O3+ZrCn |
| Insert Style & Size | GX16-3E500N25 |
| Insert Cutting Width | 0.197" |
| Lead Angle Hand | NEUTRAL |
| Series | GX – Grooving |
| Insert Length | 0.630" |
| Model # | 7046056 |
| Designation | GX16-3E500N25-RF8 WSM23S |
| Insert # | GX16-3E500N25-RF8 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.009 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT090204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$22.00Original price was: $22.00.$7.33Current price is: $7.33.Add to cartCNC TCMT090204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT090204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting …
CNC TCMT090204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC VCGT110302FN-ALU Carbide Insert – Diamond 35° | Titanium, Non-ferrous, Copper (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC VCGT110302FN-ALU – Carbide Insert The CNC VCGT110302FN-ALU is a high-performance carbide insert designed for finish machining of titanium, non-ferrous, copper. Features advanced PVD coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 35° insert geometry provides optimal performance. Find Turning Insert: VCGT 110302FN-ALU PVD1 at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, …
CNC VCGT110302FN-ALU Carbide Insert – Diamond 35° | Titanium, Non-ferrous, Copper (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.