Recent Posts
Recent Comments
YG 100% Original 75524PE 3/4 Size, Fine Pitch, 3/4 LOC, 3 Flute, ASP Powdered Metal Roughing End Mill 1 pcs
$44.97 Original price was: $44.97.$22.48Current price is: $22.48.
- Increase in tool life of 2-3 times if run at the same speed as cobalt TiAlN coated.
- In many cases the workpiece finish meets customers requirements.
- Weldon flat shank.
- Can run at about a 20% faster speed and feed rate yet still have about the same tool life as cobalt TiAlN.
| Brand | YG |
|---|---|
| Shank Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 2-7/8" |
| Finish Coating | TiAlN Futura |
| Size Type | Fractional |
| Size | 3/4" |
| No. of Flutes | 3 |
| Length of Cut | 3/4" |
| Tool Material | ASP Powdered Metal |
| Helix Angle | 30° |
| Center Cutting | Yes |
| Type | TiAlN Futura Coated Roughing End Mill |
| Pitch | Fine |
| End Type | Square |
| Model # | 75524PE |
| Application | Rough milling in stainless and titanium |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Helix Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | E3086 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 27112803 |
| Weight | 0.750 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R5.0 Indexable End Mill | Aluminum
$25.68Original price was: $25.68.$17.12Current price is: $17.12.Add to cartZCC AL-2B-R5.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R5.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D2.0 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D2.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D2.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2EL-D10.0 Indexable End Mill | Aluminum
$29.81Original price was: $29.81.$19.87Current price is: $19.87.Add to cartZCC AL-2EL-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2EL-D4.0 Indexable End Mill
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D4.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D4.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. AL-2EL-D4.0 YK30F J3 Company code ZCC – ZCC Cutting Tools NSM Standard number …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.