Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1080968 29/64 Size 135° Cobalt Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$14.50 Original price was: $14.50.$4.83Current price is: $4.83.
- Low thrust design allows for easier penetration.
- Two flute design offers faster feed and larger material removal rates.
- Shorter length allows shallower holes to be drilled.
- Lower helix angle offers enhanced strength, reduced lifting, and larger chip evacuation.
- Bronze Oxide coating gives a polished finish and thus increased lubricity.
- Cobalt is harder than high-speed steel and suited for better wear resistance.
- Optimum for high tensile alloys.
- For machining operations in screw machines.
- Short lengths offer increased rigidity for machine drilling a variety of materials & alloys.
- Suited for drilling Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Cast Iron, Plastics
- Designed for machining operations in screw machines.
- Suitable to drill on various workpiece surface including Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Cast Iron, Plastics.
- Designed for hand-held manual drills and either portable or stationary machines.
- Stub screw machine twist drills in over 30 models, available in sizes 1/2 inch and under.
- Low thrust design: 135 degrees self-centering Split Point.
- Standard two flute design with spiral, helical flutes.
- Right hand (CW) cutting direction.
- Right-hand cutting, heavy-duty screw drill.
- Straight, bright-finished shank corresponds to the drill diameter.
- Stub lengths are proportional to the drill diameter.
- Cobalt base material with Bronze Oxide.
- Straight shank for universal compatibility.
- Overall length range: 1-3/8 to 3-3/4 inches.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 29/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 3-9/16" |
| Type | Stub Screw MachineTwist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1080968 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Drill Type | Stub Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| No. of Flutes | 2 |
| OC_High Temp | X |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L6563 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.15 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$197.44Original price was: $197.44.$65.81Current price is: $65.81.Add to cartCNC EOHW060210ZTR H10 – Milling Carbide Insert The CNC EOHW060210ZTR H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.