Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1131732 5/8 118° High Speed Steel Jobbers Drill 1 pcs
$23.35 Original price was: $23.35.$7.78Current price is: $7.78.
- Suitable for general purpose and heavy duty drilling operations.
- For drilling applications of a wide array of ferrous materials including: steel, cast steel, cast iron and other alloyed or non-alloyed ferrous metals
- For drilling a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- 118° normal point.
- Cylindrically ground from the solid.
- Normal duty drills have a 118° angle, a normal point and standard web.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 5/8" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 7-1/8" |
| Type | Surface Treated High Speed Steel 118°Jobbers Length Twist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 1131732 |
| Decimal Size | .6250" |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.4 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Cast Iron |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.