Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1159848 2-3/8 Size, 5MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$1,605.87 Original price was: $1,605.87.$535.29Current price is: $535.29.
- Used for deep hole drilling with Taper Shank
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 2-3/8" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 24" |
| Type | HSS Taper Shank Drill |
| Morse Taper | 5MT |
| Flute Length | 17" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1159848 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L651-24" |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Brass, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC BNM-160-S JC8008 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$849.91Original price was: $849.91.$283.30Current price is: $283.30.Add to cartCNC BNM-160-S JC8008 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-160-S JC8008 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced TiAlN coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Shop Next Industries for Dijet Inc, 11549-BNM-160-SS-DH108, Mirror Ball Series …
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.