Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1265944 49/64 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$40.65 Original price was: $40.65.$13.55Current price is: $13.55.
- Primarily designed for machining operations in screw machines.
- Short length offers increased rigidity for machine drilling a variety of materials and alloys.
- Best suited for drilling steel, cast steel, cast iron, or other alloyed or non-alloyed ferrous materials, they also work well for a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- May be used with hand held manual drills and either portable or stationary machines.
- For optimal performance and the best tool life, suitable lubricating/cutting oils or the appropriate coolant fluids are recommended.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Straight shanks correspond to the drill diameter.
- Stub lengths are proportional to the drill diameter.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 49/64" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Type | Stub Screw MachineTwist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Non-Ferrous |
| Model # | 1265944 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Drill Type | Stub Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L561 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 1 lb. |
| Workpiece Material Range | Steel, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)
$375.06Original price was: $375.06.$187.53Current price is: $187.53.Add to cartCNC CW1206A CW1206A – Turning Carbide Insert The CNC CW1206A CW1206A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.