Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1270807 2-1/8 Size, 5MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$556.26 Original price was: $556.26.$185.42Current price is: $185.42.
- Used in cast iron, steel, forgings, and other materials
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 2-1/8" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 17-3/8" |
| Type | HSS TAPER SHANK DRILL- MT#5 |
| Morse Taper | 5MT |
| Flute Length | 10-1/4" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1270807 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L601 |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Die Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Aluminum Alloys, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.