Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1464768 .1406 135° Powdered Metal HSCO Steel Jobbers Drill 1 pcs
$13.62 Original price was: $13.62.$4.54Current price is: $4.54.
- 4-Facet self-centering point.
- Made from premium powdered metal cobalt substrate.
- Composite Multi-layer SG Coating (Tin+TiCN).
- Precision ground end mill style shank for accurate and precision drilling.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Decimal |
| Size | .1406" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Powdered Metal HSCO Steel |
| Finish Coating | Tin+TiCN Coated |
| Shank Diameter | .1875" |
| Overall Length | 2-7/8" |
| Flute Length | 1-1/2" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1464768 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| Application | Holemaking |
| Decimal Size | 0.140625 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L7575P |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.