Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1561662 17/64 140° 79.00mm OAL Solid Carbide Coolant Fed Drill 1 pcs
$51.44 Original price was: $51.44.$17.15Current price is: $17.15.
- Coolant holes designed to increase flow rate by more than twice that of conventional holes.
- New hole design produces a decrease in work hardening, prolonging tool life.
- Power cooler s unique design directs coolant to the cutting edge, resulting in longer tool life by keeping the drill cooler when drilling.
- Increase number of cutting holes by up to 1.8 times.
- Incredible tool life even in stainless steel.
- Helix angle 26°/30°.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 17/64" |
| Drill Point Angle | 140° |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | REVO D |
| Shank Diameter | 8.00mm |
| Overall Length | 79.00mm |
| Type | Aqua Revo Coolant Through 3XD Carbide Drill |
| Morse Taper | None |
| Flute Length | 34mm |
| Model # | 1561662 |
| Helix Angle | 26/30° |
| Application | High Performance Holemaking |
| Decimal Size | .2656" |
| Drill Type | Coolant Fed |
| Flute Shape | Helical |
| Hole Depth | 3XD |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 9873 |
| Shank Style | Straight Shank |
| Single or Double End | Single |
| Tolerance_Cutting Diameter | h7 |
| Tolerance_Shank | h6 |
| Workpiece Material | Structural Steel. Carbon Steel, Alloy Steel, Heat Treated Steel, Hardened Steel Up To 40-50 HRc, Stainless Steel (SUS 304, 316, 420, 630), & Cast Iron. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.