Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 0722440 8.20mm 135° Powdered Metal HSCO Steel Jobbers Drill 1 pcs
$42.01 Original price was: $42.01.$14.00Current price is: $14.00.
- 4-Facet self-centering point.
- Made from premium powdered metal cobalt substrate.
- Composite Multi-layer SG Coating (Tin+TiCN).
- Precision ground end mill style shank for accurate and precision drilling.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | 8.20mm |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Powdered Metal HSCO Steel |
| Finish Coating | Tin+TiCN Coated |
| Shank Diameter | 10.00mm |
| Overall Length | 125.00MM |
| Flute Length | 75mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 0722440 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| Application | Holemaking |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L7574P |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.12036 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.