Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1054410 13/32 Size, 118°, Cobalt Taper Length Drill 1 pcs
$25.59 Original price was: $25.59.$8.53Current price is: $8.53.
- X-type thinning reduces the thrust load substantially, and the biting performance improves.
- Cobalt material increases heat resistance and increases drill life and productivity.
- Used in machining hard material, alloy steel, forging and cast iron.
- Drilling deeper holes vs standard jobbers length drills.
- 30° helix.
- Black oxide
- Drill torerance; h8.
- General purpose.
- X-type thinning point type.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 13/32" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 7" |
| Flute Length | 4.375" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1054410 |
| Point Sharpening Type | Standard Point |
| Helix Angle | 30° |
| Package Qty | 5 |
| Decimal Size | .4062" |
| Flute Shape | Spiral |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L6531 |
| Weight | 0.55 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.