Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1060641 17/64 135° Cobalt Jobbers Drill 1 pcs
$5.48 Original price was: $5.48.$1.83Current price is: $1.83.
- Designed for drilling holes in hard-to-reach places.
- Black Oxide type. 135° Split point design is self-centering and helps to reduce the thrust requirements.
- Low thrust design allows for easier penetration.
- Two flute design offers faster feed and larger material removal rates.
- Lower helix angle offers enhanced strength, reduced lifting, and larger chip evacuation.
- Cobalt is harder than high-speed steel and is suited for better wear resistance.
- Optimum for high tensile alloys.
- Suitable for use with any standard lubricating/cutting oils, coolant fluids.
- Suited for heavy-duty, drilling operations for tougher materials.
- The 135° split point works for drilling alloy steels, manganese steels, harder stainless steels, and a variety of tough ferrous alloys.
- Works well with tough high tensile strength non-ferrous materials like titanium and Inconel due to their heat resistance.
- Cobalt drills are well suited for heavy-duty operations in high tensile strength, low machinability, ferrous metals, and alloys.
- Can also be used for handheld applications.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Manufactured from cobalt steel.
- Cylindrically ground.
- Ground from the solid.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 17/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Type | Cobalt Jobbers Length Twist Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1060641 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .2656" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Helical |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 6501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)
$375.06Original price was: $375.06.$187.53Current price is: $187.53.Add to cartCNC CW1206A CW1206A – Turning Carbide Insert The CNC CW1206A CW1206A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.