Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1060658 9/32 135° Cobalt Jobbers Drill 1 pcs
$5.74 Original price was: $5.74.$1.91Current price is: $1.91.
- Designed for drilling holes in hard-to-reach places.
- Black Oxide type. 135° Split point design is self-centering and helps to reduce the thrust requirements.
- Low thrust design allows for easier penetration.
- Two flute design offers faster feed and larger material removal rates.
- Lower helix angle offers enhanced strength, reduced lifting, and larger chip evacuation.
- Cobalt is harder than high-speed steel and is suited for better wear resistance.
- Optimum for high tensile alloys.
- Suitable for use with any standard lubricating/cutting oils, coolant fluids.
- Suited for heavy-duty, drilling operations for tougher materials.
- The 135° split point works for drilling alloy steels, manganese steels, harder stainless steels, and a variety of tough ferrous alloys.
- Works well with tough high tensile strength non-ferrous materials like titanium and Inconel due to their heat resistance.
- Cobalt drills are well suited for heavy-duty operations in high tensile strength, low machinability, ferrous metals, and alloys.
- Can also be used for handheld applications.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Manufactured from cobalt steel.
- Cylindrically ground.
- Ground from the solid.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 9/32" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Type | Cobalt Jobbers Length Twist Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1060658 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .2812" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Helical |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 6501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| Size_Combination | 9/32 |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.