Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1060709 23/64 135° Cobalt Jobbers Drill 1 pcs
$10.38 Original price was: $10.38.$3.46Current price is: $3.46.
- Designed for drilling holes in hard-to-reach places.
- Black Oxide type. 135° Split point design is self-centering and helps to reduce the thrust requirements.
- Low thrust design allows for easier penetration.
- Two flute design offers faster feed and larger material removal rates.
- Lower helix angle offers enhanced strength, reduced lifting, and larger chip evacuation.
- Cobalt is harder than high-speed steel and is suited for better wear resistance.
- Optimum for high tensile alloys.
- Suitable for use with any standard lubricating/cutting oils, coolant fluids.
- Suited for heavy-duty, drilling operations for tougher materials.
- The 135° split point works for drilling alloy steels, manganese steels, harder stainless steels, and a variety of tough ferrous alloys.
- Works well with tough high tensile strength non-ferrous materials like titanium and Inconel due to their heat resistance.
- Cobalt drills are well suited for heavy-duty operations in high tensile strength, low machinability, ferrous metals, and alloys.
- Can also be used for handheld applications.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Manufactured from cobalt steel.
- Cylindrically ground.
- Ground from the solid.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 23/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 4-7/8" |
| Type | Cobalt Jobbers Length Twist Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1060709 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .3594" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Helical |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 6501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.06 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$932.40Original price was: $932.40.$310.80Current price is: $310.80.Add to cartCNC BNM-100-TG JC6102 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100-TG JC6102 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read …
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.