Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1060721 25/64 135° Cobalt Jobbers Drill 1 pcs
$11.99 Original price was: $11.99.$4.00Current price is: $4.00.
- Designed for drilling holes in hard-to-reach places.
- Black Oxide type. 135° Split point design is self-centering and helps to reduce the thrust requirements.
- Low thrust design allows for easier penetration.
- Two flute design offers faster feed and larger material removal rates.
- Lower helix angle offers enhanced strength, reduced lifting, and larger chip evacuation.
- Cobalt is harder than high-speed steel and is suited for better wear resistance.
- Optimum for high tensile alloys.
- Suitable for use with any standard lubricating/cutting oils, coolant fluids.
- Suited for heavy-duty, drilling operations for tougher materials.
- The 135° split point works for drilling alloy steels, manganese steels, harder stainless steels, and a variety of tough ferrous alloys.
- Works well with tough high tensile strength non-ferrous materials like titanium and Inconel due to their heat resistance.
- Cobalt drills are well suited for heavy-duty operations in high tensile strength, low machinability, ferrous metals, and alloys.
- Can also be used for handheld applications.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Manufactured from cobalt steel.
- Cylindrically ground.
- Ground from the solid.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 25/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Type | Cobalt Jobbers Length Twist Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1060721 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .3906" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Helical |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 6501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.07 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC BNM-160-S JC8008 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$849.91Original price was: $849.91.$283.30Current price is: $283.30.Add to cartCNC BNM-160-S JC8008 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-160-S JC8008 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced TiAlN coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Shop Next Industries for Dijet Inc, 11549-BNM-160-SS-DH108, Mirror Ball Series …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.