Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1061173 2 Size, 5MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$1,022.63 Original price was: $1,022.63.$340.88Current price is: $340.88.
- Used for deep hole drilling with Taper Shank
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 2" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 24" |
| Type | HSS Taper Shank Drill |
| Morse Taper | 5MT |
| Flute Length | 17" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1061173 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L651-24" |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Brass, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$932.40Original price was: $932.40.$310.80Current price is: $310.80.Add to cartCNC BNM-100-TG JC6102 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100-TG JC6102 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read …
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.