Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1061333 #50 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$1.21 Original price was: $1.21.$0.40Current price is: $0.40.
- Manufactured with short overall and flute length
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #50 |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Flute Length | 11/16" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1061333 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 10 |
| Decimal Size | .0700" |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 10 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-160-S JC8008 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$849.91Original price was: $849.91.$283.30Current price is: $283.30.Add to cartCNC BNM-160-S JC8008 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-160-S JC8008 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced TiAlN coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Shop Next Industries for Dijet Inc, 11549-BNM-160-SS-DH108, Mirror Ball Series …
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.