Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1131675 17/32 118° High Speed Steel Jobbers Drill 1 pcs
$18.72 Original price was: $18.72.$6.24Current price is: $6.24.
- Suitable for general purpose and heavy duty drilling operations.
- For drilling applications of a wide array of ferrous materials including: steel, cast steel, cast iron and other alloyed or non-alloyed ferrous metals
- For drilling a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- 118° normal point.
- Cylindrically ground from the solid.
- Normal duty drills have a 118° angle, a normal point and standard web.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 17/32" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 6-5/8" |
| Type | Surface Treated High Speed Steel 118°Jobbers Length Twist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 1131675 |
| Decimal Size | .5312" |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.3 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Cast Iron |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.