Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1131761 43/64 118° High Speed Steel Jobbers Drill 1 pcs
$29.08 Original price was: $29.08.$9.69Current price is: $9.69.
- Suitable for general purpose and heavy duty drilling operations.
- For drilling applications of a wide array of ferrous materials including: steel, cast steel, cast iron and other alloyed or non-alloyed ferrous metals
- For drilling a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- 118° normal point.
- Cylindrically ground from the solid.
- Normal duty drills have a 118° angle, a normal point and standard web.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 43/64" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 7-5/8" |
| Type | Surface Treated High Speed Steel 118°Jobbers Length Twist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 1131761 |
| Decimal Size | .6719" |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| Manufacturing Method | Ground From the Solid |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 501 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.5 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Cast Iron |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.