Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1245577 27/64 Size 135° Powdered Metal Cobalt Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$45.27 Original price was: $45.27.$15.09Current price is: $15.09.
- 40-50% less expensive than carbide.
- Double speeds and feeds than conventional HSS-Co drills.
- Forgiving power of HSS-Co drills; great for use on machines with RPM restrictions.
- Consistent tool life.
- End mill shank provides better hole tolerance and stable positioning within 15µm.
- Self centering point delivers greater hole quality than standard HSS-cobalt drills.
- 135° 3 facet point.
- SG multi-layer coating.
- Reduced drill cycle time.
- Common end mill shank (fits standard collets).
- Higher feed rates.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 27/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Powdered Metal Cobalt |
| Finish Coating | SG Multilayer Coating |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Type | SG Coated CNC Stub Length Drills |
| Flute Length | 1-7/8" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1245577 |
| Shank Size | 1/2" |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | 0.4219 |
| Drill Type | Stub Length |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Common Shank |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.15 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.