Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1265761 31/64 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$8.68 Original price was: $8.68.$2.89Current price is: $2.89.
- Primarily designed for machining operations in screw machines.
- Short length offers increased rigidity for machine drilling a variety of materials and alloys.
- Best suited for drilling steel, cast steel, cast iron, or other alloyed or non-alloyed ferrous materials, they also work well for a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- May be used with hand held manual drills and either portable or stationary machines.
- For optimal performance and the best tool life, suitable lubricating/cutting oils or the appropriate coolant fluids are recommended.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Straight shanks correspond to the drill diameter.
- Stub lengths are proportional to the drill diameter.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 31/64" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 3-11/16" |
| Type | Stub Screw MachineTwist Drills |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Non-Ferrous |
| Model # | 1265761 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Drill Type | Stub Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L561 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.2 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.