Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1270515 1-29/32 Size, 5MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$466.73 Original price was: $466.73.$155.58Current price is: $155.58.
- Used in cast iron, steel, forgings, and other materials
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 1-29/32" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 17-3/8" |
| Type | HSS TAPER SHANK DRILL- MT#5 |
| Morse Taper | 5MT |
| Flute Length | 10-3/8" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1270515 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L601 |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Die Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Aluminum Alloys, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.