Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1061218 #60 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$1.21 Original price was: $1.21.$0.40Current price is: $0.40.
- Manufactured with short overall and flute length
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #60 |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 1-3/8" |
| Flute Length | 1/2" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1061218 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 10 |
| Decimal Size | .0400" |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 10 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.