Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1087904 1/2 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$16.59 Original price was: $16.59.$5.53Current price is: $5.53.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 1/2" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | TiN |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Flute Length | 2 1/4" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1087904 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 5 |
| Decimal Size | .500" |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 5 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 1.1 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$197.44Original price was: $197.44.$65.81Current price is: $65.81.Add to cartCNC EOHW060210ZTR H10 – Milling Carbide Insert The CNC EOHW060210ZTR H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.