Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 87094 5/16"-24 Size, H3 Thread Limit, Plug Chamfer, 3 Flute, Black Oxide Vanadium High Speed Steel, Right Hand Cut Spiral Pointed Tap 1 pcs
$13.23 Original price was: $13.23.$4.41Current price is: $4.41.
- The NACHI VTP Series tap is made from HSS-V, which is perfect for longer tapping actions. It also has extended tool life. This heat-treated tap has extra toughness, which makes rigorous tapping tasks easy.
- The tap provides high flexibility for working with a wide variety of materials and working conditions.
- This spiral-pointed tap from NACHI has a sophisticated design to allow for the stable cutting of threads.
- The VTP Series HSS-V tap is the best for working on steel with 35 Rc. However, it can also be utilized for tapping through a whole range of materials, such as high-temp exotic alloys, ferrous and non-ferrous materials, cast iron, plastics, etc.
- This high-quality plug chamfer tap is perfect for through-hole tapping. Also, this easy-to-clean metal tap can be leveraged by automotive, construction, manufacturing, and endless other industries.
- The VTP Series tap from NACHI is made of HSS-V, with an added black oxide final coat, and the tap is heat-treated.
- It is a right-hand cut tap with a ANSI #2-56 to 1-8 thread size, H2/H3 thread limit, and three straight flutes for threading. With this spiral-pointed tap, you get control over the size of the tapped hole.
- The tap is provided with a specific design to deliver optimum performance during tapping tasks.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Tool Material | Vanadium High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Thread Size | 5/16"-24 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 2-23/32" |
| Size Type | ANSI |
| Limit | H3 |
| Thread Limit | H3 |
| Chamfer Style | Plug |
| No. of Flutes | 3 |
| Type | VTP Cobalt/Vanadium High Speed Steel High Performance Taps |
| Model # | 87094 |
| Coolant Through | No |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Flute Shape | Straight Flute |
| H Limit | H3 |
| OC_Steel | X |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Type | Square Shank |
| Size | 5/16"-24 |
| Thread Direction | Right Hand |
| UNSPSC | 23241615 |
| Weight | 0.045 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$197.44Original price was: $197.44.$65.81Current price is: $65.81.Add to cartCNC EOHW060210ZTR H10 – Milling Carbide Insert The CNC EOHW060210ZTR H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.